FY18 District Personnel List
FY18 SCOTT COUNTY COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 1
OFFICE OF THE SUPERINTENDENT 217-742-3175
149 S. Elm Street, Winchester, IL 62694
David C. Roberts, Superintendent
Becky Lashmett, Administrative Assistant
Angie Slagle, District Bookkeeper
Karen Daniels, Special Needs & Pre K Coordinator
Jamie Daws, Speech Therapist
Grace Pinkerton, Social Worker
Jason Wolters, District Art
Austin Wilson, District Band / Math Coach
Krysta Coon, District Nurse
Mike Brockhouse, Grounds Supervisor
Rebecca Rader, Four Rivers Psychologist
Jill Cox, Four Rivers Program Supervisor
TRANSPORTATION DEPARTMENT
Sue Gutmann, Fleet Supervisor
Lester Turner
Julie Short
Kim Gordley
Frannie Suhre
Larry Post
Sam Decker
Jody Clanton, Substitute
Brady Milnes, Substitute
Rusty Monroe, Substitute
Steve Moore, Substitute
Cory Suhre, Substitute
CUSTODIAL STAFF
Lisa Goff, WHS Head Custodian
Adam Dutton, WHS Custodian
Mike McHugh, WGS Head Custodian
Jimmy Neff, WGS Custodian
Adam Brockhouse, Pritchett Building Custodian
Melinda Waid, ELC Building Custodian
FOOD SERVICE
Peggy Shelts, Head Cook
Lesley Fearneyhough, Cook
Lori Howard, Cook
Becky Wade, Cook
WINCHESTER HIGH SCHOOL 217-742-3151 FY18
200 West Cross Street
Winchester, IL 62694
Dennis Vortman, Principal
Tonya Sanders, Secretary
Loree Herring, Secretary
Celeste Lashmett, Guidance Counselor
Claire Coonrod, Science
Candy Miller, Math
Sheila Wigger, Math
Samantha Killebrew, Spanish
Michelle Brennecke, English
Carl Wicklander, English
Elena Moran-Cortes, English
Leevia Barnett, Social Studies
Annie Nash, Science
Kenny Mayner Jr., Auto Mechanics
Bryan Barnett, Agriculture
Karen McLaughlin, Home Ec
Jennifer Sellars, Business
Ryan Sichting, Drivers Education / PE
Grant DeWitt, PE
Adam Brockhouse, PE / Health / AD
Rhonda Thomas, Special Education
Trish Bryant, Special Education
Frannie Suhre, Special Education
Carolyn Schofield, Certified Aide
Kerri Day, Certified Aide
John Borgens, Library Aide
WINCHESTER ELEMENTARY SCHOOL 217-742-9551 FY18
283 South Elm Street
Winchester, IL 62694
Andy Stumpf, Principal
Melissa Neff, Secretary
Darin Buhlig, Secretary
Karen Daniels, Pre-K Program Coordinator
Jeannie Fearneyhough, Pre-K Teacher
Karen C. Rueter, Pre-K Teacher
Tara Moore, Kindergarten
Laura Fletcher, Kindergarten
Heather Lashmett, 1st grade
Lisa Kimble, 1st grade
Kathryn Barber, 2nd grade
Barb Weder, 2nd grade
Tina Leonard, 3rd grade
Amber Sichting, 3rd grade
Janel Barber, 4th grade
Pamma Kaufmann, 4th grade
Jodi Brown, 5th grade
Amy Sutton, 5th grade
Selina Krueger, 5th grade
Jill Kilver, 6th-8th Math
Mark Dyer, 6th-8th Social Studies
Katie Maul,6th-8th ELA
Jason Likes, 6th-8th Math
Robin Varner, 6th-8th Science
Jayme Davis, 6th-8th ELA
Angie Brown, Reading Specialist
Mashell Turnbull, Title I
Jacob Schumacher, Vocal Music
Cindy Potter, Special Education
Molly Traw, Special Education
Brittney Kaufmann, Special Education
Megan Little, Special Education
Trish Bryant, Special Education
Tamaque Ator, Special Education
Stacy Valentine, Special Education
Grant DeWitt, Physical Education / AD
Tracy Eisenhauer, Physical Education
John Borgens, PE Aide
Chris Hurrelbrink, Certified Aide Sheila Killebrew, Certified Aide
Shari Anslyn, Certified Aide Debbie Fanning, Certified Aide
Shannon Wingler, Certified Aide Tamara Galloway, Certified Aide
Kelly Winters, Certified Aide Melissa Evans, Certified Aide
Cheri Orris, Certified Aide Renee Rees, Certified Aide
Tina Brown, Certified Aide Kessia Melanson, Certified Aide